Yunus GÜNEŞYunus Güneş
Özgeçmiş
  • 1950’ de Kiğı'da doğdu.
  • 1968'de Tunceli İlköğretmen Okulunu bitirdi.
  • 1971’de İstanbul Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nü bitirip öğretmenlik yaptı.
  • Marmara Üniversitesi‘nden Lisans, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü‘nden Özgün Baskı dalında Yüksek Lisans ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü‘nden doktoraya eşdeğer Sanatta Yeterlik diplomaları aldı.
  • 25 yıl sanat eğitimciliği ve uygulamacılığını birlikte yürüttükten sonra 1997‘de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü‘nden Yrd. Doç. ünvanıyla
Devamını oku...
 
Bir ekslibris, bir oymabaskı

Onur Eroğlu ve Yonca Ertürk'ten bir video hikaye çalışması.

 
9. Uluslararası Gliwice Ekslibris Grafik Yarışması
Pazartesi, 15 Ekim 2012 02:12

9. Uluslararası Polonya Gliwice Ekslibris Grafik Yarışması katalogunda Yunus Güneş bir ekslibrisle yer almıştır.

Detaylı bilgi:

Devamını oku...
 
5. San Min Cup Shangai 2011 Uluslararası Exlibris Yarışması
Pazar, 25 Aralık 2011 03:00

Yunus Güneş'in bir exlibris çalışması (Bkz. X2, 53x57 mm, 2010) Çin'de bulunan Shangai Fuxianzhai Exlibris Society'in düzenlediği "5. San Min Cup Shangai 2011" uluslararası exlibris yarışması sergi ve katalogunda yer almıştır.

Yarışma sonuçları ve açılış hakkında bilgi:

Devamını oku...
 
Frederikshavn Art Museum Yunus GÜNEŞ Ekslibris Sergisi
Perşembe, 24 Şubat 2011 00:00

Danimarka'nın Frederikshavn kentinde bulunan Frederikshavn Art Museum'da 26 Şubat – 10 Nisan 2011 tarihleri arasında Yunus GÜNEŞ'in ekslibris sergisi gerçekleşecektir.

Katalogdan:

“Kamuya 'Ekslibris'i tanıtmayı görev bilen, bunu düzenli olarak açtığı sergilerle gerçekleştiren dünyanın en geniş ekslibris kolleksiyonlarından birine sahip Frederikshavn Sanat Müzesi 30 senedir kendi imkanlarıyla büyüklü küçüklü, tek ülkeden kişisel- karma ya da belirli konu ve motifli bir çok sergiye ev sahipliği yapıyor.

Devamını oku...
 
Yunus Güneş'le Söyleşi

(Akademist Dergisi Röportajı)

Halk hikâyeleri ve halk kültürünün Türk sanat tarihi içindeki yerine ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sözlü kültürün birer parçası olan halk hikâyeleri, geleneğin içinde yaratılıp, dilden dile geliştirilip dönüştürülmüş, incelikli bir şekilde ders veren sembolik anlatımlardır. Bir halk hikâyesini her okuduğumda veya dinlediğimde, öğrenilecek bir şey keşfeder, bu anlatıların nasıl kurgulandıklarına ve ne söylediğine bir kez daha bakar dersler çıkarırım. Geleneğin bir parçası olan halk hikâyeleri, boşuna söylenmiş ya da vakit geçirmeye yarayan sahte kurmacalar değildir. Bu eserler, sahihlikleri ve içtenlikli anlatımları ile öne çıkarlar.

İçinde baskı teknikleriyle oluşturulmuş resimlerin yer aldığı halk hikâyeleri kitapları üzerine çalışmalarınız bulunuyor; bu konuda neler yaptığınızı anlatır mısınız?

Devamını oku...
 
Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan Hakkında Bir Konuşma

Duayen sanat eğitimcisi ve sanatçı Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan hakkındaki bir konuşma:

 
6. Fu Xian Zhai Uluslararası Ekslibris Yarışması
Çarşamba, 12 Eylül 2012 01:07

Her yıl Çin'in Shanghai kentinde düzenlenen, her milletten sanatçıının farklı tekniklerle ürettiği eserleriyle katıldığı 6. Fu Xian Zhai Uluslararası Ekslibris Yarışması (2012) katalogunda Yunus Güneş iki çalışmasıyla yer almıştır.

Detaylı bilgi için:

Devamını oku...
 
Silesian Kütüphanesi'nde Yunus Güneş Ekslibrisleri
Perşembe, 25 Ağustos 2011 23:39

Polonya'nın Katowice kentinde bulunan Silesian Kütüphanesi'nin düzenlediği (X1, X2, X3 teknik ve son 1 yıla ait eser koşullu) yarışmalı uluslararası ekslibris sergisi ve katalogunda Yunus Güneş'in 3 eseri yer almaya hak kazanmıştır. Sergi 16 Mayıs 2011'de Silesian Kütüphanesi'nin galerisinde açılmış, 30 Haziran 2011'de de ödül töreni gerçekleştirilmiştir.

Yarışma, sergi ve kütüphane hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşılabilir:

Devamını oku...
 
(Video) 33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi
Salı, 14 Eylül 2010 01:32

Yer: İstanbul Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İstanbul/Maslak, Boğaz Gezisi.

Zaman: 25-29 Ağustos 2010


33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi - Istanbul 2010

 
Yunus Güneş'le Güzel Bir Gün...

(Ders Belgeliği Röportajı)

Felsefe nedir?

İnsanın gücü yettiğince evreni kavrama ve düşünme dünyası desek, bu düşünmeyi düzene sokma ve tutarlı olmak mı desek daha iyi olur? Bundan daha kapsayıcı ve anlatıcı bir dil bulsak da bir düzen içinde ortaya koyabilsek! Felsefeyi tanımlamak her zaman yeterli olamamıştır. Felsefe en çok bilgeliği ve bilgiyi sevmek olarak bilinir. Her filozofun bu soruya yanıtı kendi görüşünün içinde yer aldığı bir tanım olarak ortaya çıkar. Bu noktada uzmanca değil de şöyle aklımıza geleni söylersek; olaylara, zamana ve mekana toplu ve tutarlı genel bir bakış, bu bakışı benimseyen, kendine konu eden alan olarak tanımlayabiliriz. Bu alanda zaman çizgisi üzerinde geçmişten gelerek, adım adım nelerin düşünüldüğü, nasıl düşünüldüğü, nelerin söylendiğini ve neleri çözmeye çalıştıklarını düşünmektir. Düşün tarihinde bu değerlenmeyi yapan önemli felsefeciler vardır.

Devamını oku...